fbpx

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021: zasady i priorytety naborów

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021 to zupełnie inna konstrukcja wspierania kształcenia ustawicznego niż ta, która była znana z lat poprzednich. Nowe zasady funkcjonowania KFS wyznaczyła pandemia, której wpływ na gospodarkę okazał się większy niż zakładano. Czy to oznacza, że o środki z KFS w 2021 roku jest łatwiej niż wcześniej?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021- główne założenia

Krajowy Fundusz Szkoleniowy działa nieprzerwanie od 2014 roku i skutecznie wspiera różne sektory gospodarki w rozwijaniu twardych i miękkich kompetencji pracowników i pracodawców. Podstawowym warunkiem skorzystania ze środków KFS 2021 jest zatrudnienie co najmniej jednej osoby na umowie o pracę bez względu na wymiar czasu pracy, o czym pisaliśmy już wcześniej tutaj.

Drugim warunkiem determinującym wysokość dofinansowania do kształcenia ustawicznego jest wielkość przedsiębiorstwa. Mikro przedsiębiorstwa, czyli te zatrudniające do 10 osób, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100% wartości usługi. Z kolei małe i średnie firmy mogą liczyć na 80% zwrot kosztów usługi kształcenia ustawicznego.

W 2021 roku w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego dostępna jest pula prawie 260 milionów złotych. Kwota została podzielona na tzw. „pulę Ministra” oraz Priorytety Rady Rynku Pracy tzw. „rezerwy KFS 2021”.

Priorytety wydatkowania środków z KFS 2021

Priorytety Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2021 zostały precyzyjnie opisane i opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Priorytety KFS 2021 zostały dostosowane do nowej sytuacji gospodarczej w związku z pandemią COVID-19. Dwa pierwsze z nich odnoszą się bezpośrednio do pracowników firm, które przez pandemię musiały ograniczyć działalność swoją oraz do pracowników wspierających bezpośrednio chorych na COVID-19.

Priorytety Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2021:

  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, musiały ograniczyć swoją działalność;

  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/osób chorych/niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID-19 lub osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby;

  3. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;

  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;

  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem;

  6. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych;

  7. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa ukończenia szkoły lub świadectwa dojrzałości; wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

Plan wydatkowania środków z KFS 2021

Plan wydatkowania środków KFS 2021 to dokument mówiący o wysokości przyznanej kwoty dla poszczególnych województw, a co za tym idzie Urzędów Pracy. To właśnie one są stanowią zaplecze operacyjne środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Plan opracowywany jest na podstawie wielu czynników gospodarczych i społecznych. Blisko 260 mln złotych zostało podzielone wg. poniższej tabeli:

źródło: gov.pl

Jak przygotować się do naboru wniosków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2021?

Kilkukrotnie odwołujemy się do wpływu pandemii na Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021. Opublikowane priorytety dają większą szansę na pozyskanie dofinansowania kształcenia ustawicznego na niespotykaną dotychczas skalę. Wiele branż i zawodów było do 2021 roku wyłączonych z możliwości złożenia wniosku o środki z KFS.

Nabór wniosków z KFS 2021 jest otwarty dla wszystkich branż poszkodowanych przez COVID-19. Pierwsze nabory wniosków w tym roku potwierdziły przyjętą przez nas hipotezę, że o środki z KFS będzie trudniej niż kiedykolwiek.

Kluczowe jest zatem prawidłowe wypełnienie wniosku o przyznanie środków. Od wielu lat korzystamy z wypracowanych przez nas dobrych praktyk, przez co wnioski w których wypełnianiu pomagamy w 90% są akceptowane przez Powiatowe Urzędy Pracy. 

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2021 roku powinien zostać złożony zgodnie z wytycznymi Powiatowego Urzędu Pracy zgodnie z miejscem zatrudnienia. Każdy PUP na swojej stronie ogłasza termin naboru wniosków i zwykle jest to czas pozwalający na przygotowanie wniosku oraz ew. zabezpieczenie urlopu na czas trwania usługi. Kolejność wniosków nie ma znaczenia, ponieważ wyznaczony termin wyrażony jest od-do.

Dla naszych klientów prowadzimy bezpłatny, stały monitoring naborów wniosków KFS 2021. Więcej o standardzie naszych usług znajduje się tutaj.

Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego 2021

Rezerwy KFS to gwarantowana pula środków z odrębnymi priorytetami wydatkowania przygotowanymi przez Radę Rynku Pracy. W 2021 roku rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynoszą ponad 51 milionów złotych i są przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców według poniższych priorytetów:

  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;

  2. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;

  3. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;

  4. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;

  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności; wsparcie kształcenia ustawicznego osób dorosłych w nabywaniu kompetencji cyfrowych.

Podsumowanie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2021 to prosty sposób na finansowanie własnego rozwoju. Im lepiej przygotowany przystąpisz do naboru wniosków, tym większe prawdopodobieństwo przyznania środków. W praktyce oznacza to zbudowanie przewagi nad konkurencją w dynamicznie zmieniającej się gospodarce.

zostaw to nam

Jesteśmy tutaj żeby Ci pomóc

email

kontakt@fizjodofinansowania.pl

Bezpłatne konsultacje

(+48) 572955747, 789228827

Dofinansowanie kursów dla fizjoteraputów. Dołącz do nas